Czy reklama w gazecie ma dziś jakieś znaczenie?

W dzisiejszych czasach kreatywność to coś, co bardzo pomaga w prowadzeniu każdej działalności. To również ważna składowa każdej kampanii reklamowej. Zwykle sięga się po nowoczesne rozwiązania, jednak tradycyjna reklama w gazecie również może się okazać strzałem w dziesiątkę. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, by była faktycznie skuteczna.

Reklama w gazecie czy warto

Czy tradycyjne formy reklamy odeszły w niepamięć?

Może się wydawać, że większość przedsiębiorców skupia się przede wszystkim na przekazie internetowym. Istotne są promujące markę blogi, filmy, interesujące recenzje, czy też pięknie wykończone zdjęcia z produktem. Kiedy jednak wejść w marketing głębiej, od razu wynurza się reklama tradycyjna w formie banerów, billboardów, czy też zwykłych plakatów reklamowych. Czy jest dziś więc reklama w gazecie? Być może kojarzy się jedynie z wyraźnym zdjęciem i krótką informacją na temat produktu lub usługi, jednak to zdecydowanie nie wszystko, co może zrobić kreatywny przedsiębiorca.

Łączenie ze sobą różnych narzędzi marketingowych, wliczając w to zarówno opcje nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne, można osiągnąć naprawdę ciekawy efekt. Oczywiście opieranie się na jednym narzędziu, szczególnie tym tradycyjnym nie jest rozsądne, ale popadanie w żadne skrajności nie generuje satysfakcjonujących wyników. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o mediach tradycyjnych.

Czym jest dziś reklama w gazecie?

Z różnych źródeł można się dowiedzieć, że tylko co szósty Polak czyta gazety. Jednak pod określeniem “gazety” mogą się kryć nie tylko prasa codzienna, ale również czasopisma tematyczne, miesięczniki pełne interesujących artykułów, czy też kwartalniki oferujące odbiorcom rady na temat konkretnej branży. Oczywiście reklama w gazecie, czy miesięczniku będzie miała znacznie mniejszy zasięg, niż reklama w sieci, jednak będzie miała też inny wydźwięk i odbiór.

Przede wszystkim Internet jest zasypywany reklamami zupełnie bezwartościowymi i wielu konsumentów często poddaje w wątpliwość ich wartość. W przypadku gazet jest zupełnie inaczej. Jeżeli ogrodnik sięgnie po magazyn z poradami ogrodniczymi i znajdzie w nim reklamę dotyczącą narzędzi potrzebnych do cięcia krzewów, szybciej zdecyduje się na reklamowany w piśmie produkt, niż na taki losowo znaleziony w Internecie. Na gazetę poświęcamy też więcej czasu, a reklamy w Internecie migają nam przed oczami praktycznie cały czas, jednocześnie łapiąc znacznie mniej uwagi.

Reklama w gazecie jest jej integralną częścią, na którą czytelnik poświęci potencjalnie więcej czasu. Ponadto od takiej reklamy oczekuje się znacznie lepszej jakościowo treści, którą czytelnik jest realnie zainteresowany. Wiedząc to, można stworzyć wyjątkowe zdjęcia z opisami, które przyciągną niejednego odbiorcę.

Reklama w gazecie

Ile kosztuje reklama w gazecie?

Jak wygląda opłacalność reklamy tego rodzaju? Otóż śmiało można powiedzieć, że odpowiednio dobierając miejsce zamieszczenia reklamy, można uzyskać z niej procentowo znacznie więcej, niż z innych mediów. Odbiorców oczywiście będzie mniej, ale za to będą bardziej zainteresowani tematem. Biorąc pod uwagę wciąż zmieniający się rynek i inflację, można nieśmiało stwierdzić, że cena reklamy w gazecie lokalnej może się wahać od około 500 zł za ¼ strony aż do nawet 5000 zł za całą stronę.

To oczywiście zależy od popularności wybranego magazynu, jednak warto zwrócić uwagę, że nie są to małe pieniądze. To jednak nic w porównaniu z tym, ile może kosztować reklama w miesięczniku prasy ogólnopolskiej. Okazuje się bowiem, że za pół strony można zapłacić nawet 80 tys. złotych. Czy coś zupełnie nieopłacalnego kosztowałoby tak dużo?

Dlaczego warto umieszczać reklamy w gazecie?

Po gazety sięgają osoby zainteresowane daną tematyką. To już sprawia, że łatwiej im zaufać widząc reklamy i informacje w niej zawarte. Takie ogłoszenia mają zupełnie inny wymiar, a w połączeniu z kampaniami internetowymi staną się one jeszcze bardziej wiarygodne.
Reklama w tak tradycyjnym medium jest zdecydowanie opłacalna. Tak samo, jak reklama w radiu i jej skuteczność zależy od dobrego dopasowania grupy odbiorców. Ponadto ciekawe jest, że osoby czytające gazety uważają reklamy za integralną ich część, co jest dla przedsiębiorców bardzo ważną i jednocześnie dobrą wiadomością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *